Неопходна е хуманитарна помош за околу 200 илјади Палестинци од Појасот Газа, алармираше Црвениот крст при посетата на неколку училишта, болници и други јавни институции кои се уништени од 11-дневните израелски напади.

Advertisements

Најмалку 254 Палестинци, вклучително и 66 деца, го загубија животот во израелските напади врз енклавата, кои започнаа на 10 мај. Најмалку 12 лица, вклучително и две деца, беа убиени во Израел во ракетни напади извршени од вооружени групи од Газа.

Светската здравствена организација предупреди на големи здравствени потреби низ окупираните палестински територии, велејќи дека конфликтот предизвикал уште поголемо раселување и ја влошил хуманитарната криза.

Прикажи повеќе