Министерот за надворешни работи на Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, кој престојува во еднодневна официјална посета на Косово, изјави дека неговата држава се противи на каква било промена на границите во регионот.

Advertisements

По средбата со шефицата на косовската дипломатија, Доника Гервала-Шварц, Радман изјави дека Хрватска, како членка на Европската унија, го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија и се надева дека двете земји набргу ќе дојдат до решение за меѓусебните спорови.

Прикажи повеќе