Антоан Гризман, исто така, се прости од Меси на својот профил на Инстаграм со неколку емотивни зборови во кои потврдува дека Аргентинецот бил неговиот пример.

Заминувањето на Меси ги погоди сите во Барселона, а неговите соиграчи веќе два дена се збогуваат со Аргентинецот, кој во вторник во Париз ќе биде претставен како големо засилување на ПС| кое пристигна одеднаш.

Се договори со францускиот гигант, ќе добие 40 милиони евра за договор 2+1, 30 милиони бонуси и којзнае што друго …

“Можам да кажам само она што мисли секој љубител на фудбалот – БЛАГОДАРАМ! Ви благодарам за сето она што го направивте за Барселона, за овој град и клубот. Сте промениле се. Сигурен сум дека нема да се збогуваме, но се гледаме подоцна и повторно ќе го вратите патот кон Барселона “, напиша Антоан Гризман, поранешниот соиграч на Меси.

“Ви посакувам се најдобро, вие и вашето семејство да бидете среќни каде и да одите. Многу малку луѓе знаат како е да се биде Меси и ти беше пример за мене во секој поглед”, додаде Французинот.