Сигурен сум дека многу пати сте размислувале за позадината на подготовката на храната во вашиот омилен ресторан, а професионалните готвачи решиле да откријат што тие самите никогаш не би нарачале во ресторан, па не им го препорачуваат истото на другите. За порталот Eat This признаа кои пет намирници никогаш не треба да ги нарачате во ресторан и објаснија зошто.

Храна која не е специјалитет на ресторанот

Според Џејкоби Пондер, готвач од Атланта, ако одите во ресторан кој е познат по нешто посебно – како бифтек или ресторани со морска храна – најпаметната опција е да нарачате само вид на храна што е нивен специјалитет.

„Лично, никогаш не би нарачал нешто како хамбургер ако сум во рибен ресторан. Ова може да биде проблем поради многу причини. На пример, повеќе од веројатно е дека во кујната има само една или евентуално две пржени, што значи дека се ќе се пржи во истото масло. Претпочитам да се задржам на главниот специјалитет и да го играм безбедно“, објаснува тој за Eat This.

Сурова храна

Освен ако не одите во високо ценет суши бар или друг ресторан познат по квалитетна сирова храна, Пондер препорачува да ги избегнувате овие видови јадења. „Никогаш не би нарачал сирова или недоволно зготвена храна во ресторан кој не е познат по сирова храна. Никогаш не го знаете потеклото на овие намирници или условите под кои се чувале. Наместо тоа, не ризикувајте“, објаснува тој.

Десерт

Често нема ништо подобро од вкусна торта или друг десерт после ручек или вечера. Сепак, Пондер предупредува дека нарачувањето десерт можеби не е најдобрата идеја, барем не во рестораните. „Ако не можете да одолеете на десертот, одете во слаткарница наместо да го нарачате во ресторани кои не се специјализирани за тоа“, вели готвачот.

Пржена храна

Според Рејмонд Нил, професионален готвач и стручен советник за TD Kitchen, избегнувањето на повеќето пржени јадења во ресторан може да ви помогне да останете на вистинскиот пат со некои од вашите здравствени цели.

„Прво на мојата листа на работи што треба да се избегнуваат е сè што е пржено. објаснува Нил.

Пилешко

Ова е малку комплицирано бидејќи навистина зависи од тоа колку верувате во ресторанот што го посетувате, но Нил мисли дека можеби е добра идеја да ги прескокнете јадењата кои вклучуваат пилешко како главна состојка.

„Пилешкото е вкусно, хранливо и богат извор на протеини. Но, многу е лесно да се превари или недоволно. Кога е недоволно сварен, луѓето можат да доживеат сериозни здравствени последици и често добиваат салмонела. Секако, ако одите во тој ресторан долго време и сте убедени во безбедноста на храната, тогаш не треба да се грижите“, предупредува готвачот.