Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ избори четвртфинале на Олимпијадата во Токио, по победата над Фокина Давидович од Шпанија со 2-0, по сетови 6:3 и 6:1.

Србинот во 1/8 финалето без проблеми со совлада шпанскиот тенисер Алехандро Давидович Фокина со 2:0, по сетови 6:3 и 6:1.

Во вториот сет Ѓоковиќ направи три брејка и со 6-1 го нокаутира неговиот ривал, па во четвртфиналето на турнирот ќе игра против Кеи Нишикори.