Неверојатна приказна за жена која го преживеала Титаник и направила моден бум!

Сите ја знаеме приказната за Титаник – но ретко кој знае дека еден од најголемите модни дизајнери во тоа време бил на бродот ноќта кога удрил во сантата мраз.

Лејди Лусил Даф Гордон, Англичанка, иноватор и бизнисменка, отпатувала во Америка за бизнис – изградила куќа во Њујорк во 1909 година и Чикаго во 1911 година, една година пред да заплови Титаник.

Таа беше првата што ги отфрли тесните корсети и жичените мантили и ги замени со провокативна долна облека дизајнирана да ги ослободи жените. Таа, исто така, беше првата што воведе разгорени здолништа и ниско деколте.

Таа се смета за клучна фигура во еволуцијата на модата и облеката во 20 век.

Лусил беше жената која го дизајнираше целосно чистото неглиже, украсувајќи го секое парче со рачно изработени пупки од рози и кадифени машнички. Разбрала како да сече ткаенина за да создаде прекрасни женски силуети, ослободувајќи ги жените од рестриктивните корсети и мантили. Нејзината облека беше револуционерна и скандалозна за тоа време.

Таа беше позната по нејзините романтични, женствени дизајни на нејзината облека, која ја правеше од проѕирен шифон, тантела и светкава свила во нежни комбинации на бои. Овие елементи кои го дефинираат нејзиниот стил на дизајн и донесоа престижна клиентела.

Таа патувала на Титаник со нејзиниот сопруг Космо Даф Гордон и нејзината слугинка Лаура Мабел Франкатели. Сите тројца преживеаја со качување на чамецот за спасување број еден, еден од последните што го напуштија Титаник.

Во својот потресен извештај за катастрофата, Лусил ја опиша страшната паника што настанала кога нејзиниот брод бил спуштен.

„Се чинеше дека сите брзаа кон тој брод. Неколку од луѓето кои се собраа беа вратени назад под закана со револверот на капетанот Смит, а неколку од нив беа соборени пред да се воспостави редот. Се сеќавам дека ме турнаа кон еден од чамците и ми помогнаа да влезам“, рекла таа, пренесува весникот Мирор.

Во својата автобиографија, таа напишала за возбудата и гламурот на почетокот на патувањето – а потоа и за сфаќањето дека нешто тргнало наопаку.

„Како и сите други, јас бев воодушевена од убавината на бродот. Никогаш не сонував да пловам во таков луксуз. Мојата убава мала кабина, со електричен грејач и розови завеси, ме воодушеви. Сè за овој прекрасен брод ме олесни. Бев во кревет околу еден час и светлата беа изгаснати кога ме разбуди чуден татнеж. Изгледаше како џиновска рака да игра куглање, да тркала огромни топки“, рече Лусил.

Она што е скандалозно е што чамецот за спасување број еден, изграден за 40 луѓе, исплови со само 12 луѓе. Повеќето беа екипаж. Според непроверени извештаи во печатот, кога бродот потонал, Лусил се свртела кон својата слугинка и ѝ рекла: „Еве отиде твојата прекрасна ноќница“.

Приказната вели дека гневните членови на екипажот протестирале поради губењето на својот имот, при што Даф Гордон на секој од нив им дал по пет фунти. Подоцна, сепак, неговата постапка беше протолкувана како поткуп на екипажот да не спасува повеќе луѓе.

Оваа потресна фуснота за катастрофата на Титаник ја откри Џоана Хашаген, кустос во музејот Боус во округот Дурам во северна Англија, преку приказната за невестата, Линда Беатрис Морит, авантуристичка девојка која нарачала венчаница од Лусил, само пред модната дизајнерка да тргне на судбоносното трансатлантско патување.

И покрај скандалот што избувна во Америка и Британија околу однесувањето на Космо Даф Гордон, Линда Морит инсистираше да го носи фустанот на Лусил на свадбата – само два месеци по катастрофата. Таа не беше единствената муштерија која ја поддржа Лејди Даф Гордон, кога таа се појави во црна капа и виолетово палто на сослушувањето за Титаник.

Лусил и нејзиниот сопруг беа ослободени. Бизнисот на Лусил продолжи да цвета. Имала бутици во Чикаго и Париз и продолжила да дизајнира костими.

А приказната за младата Линда Морит има и среќен крај: откако престојувале во хотел на првата брачна ноќ, таа и нејзиниот нов сопруг мислеле дека треба да направат нешто посебно за нивниот меден месец.

Така, на 4 август 1912 година, тие прелетаа преку Ла Манш со биплан. Нивниот авион се урнал при слетувањето, но никој не е повреден.