Научниците дојдоа до заклучок дека бршленот помага во третманот против короната.

Конкретно, се користи кај пациенти со проблем во респираторните органи, белите дробови и артритис.

Бршленот или зеленгора, како уште се нарекува, има антифламаторно, антиоксадивно и антитуморско дејство…

Расте на места каде што има сенка, сака многу влага, а не му пречи и студ. Има зелена боја преку цела година, а се користи и како декоративно растение во домовите.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.