Британскиот премиер Борис Џонсон рече дека групата седум на самитот во југозападна Англија се договорила да се укине државната помош за термоцентралите на јаглен, пренесува „Данас“.

Advertisements

Лидерите на најразвиените индустриски земји се согласиле на таа мерка по апелот на познатиот британски еколог Дејвид Атенборо дека треба да се покаже „глобална волја“ во борбата против климатските промени.

Говорејќи на самитот, Атенборо изјави дека климатските промени се политички и научен предизвик.

„Имаме знаења и вештини да го решиме тоа на време, само ни треба волја на светско ниво“, порача Атенборо.

Прикажи повеќе