Британскиот боксер Тајсон Фјури на 3 декември на стадионот на Тотенхем во Лондон ќе ја брани титулата светски шампион (категорија ВБЦ) во тешка категорија против сонародникот Дерек Чисора. Ова ќе биде трета борба меѓу двајцата боксери, а Фјури ги доби првите две.

Advertisements

И покрај тоа, Фјури (32 победи и 1 реми) има почит кон Чисора (33 победи и 12 порази), сметајќи го за „бионски човек“ .

„Поминаа 8 години од последниот пат кога се соочивме и оттогаш се случија многу. И двајцата се променивме како боксери. Очекувам Чисора да биде истиот тврдоглав боксер во рингот како и секогаш. Тој има огромна цврстина и сила, па не сум потценил таков ривал. Знам дека Чисора може да победи секого од топ 10 во светот. „Кој мисли дека тоа ќе биде лесен предизвик, му велам дека е бионички човек, бидејќи има глава како карпа. Нема да биде лесен предизвик за мене, но со нетрпение го очекувам овој предизвик. И двајцата сме професионалци веќе 14 години во рингот, така што имаме што да покажеме за тоа. Дерек секој пат се докажуваше, па ќе биде забавен дуел за сите“, изјави Фјури.

Прикажи повеќе