Француската агенција за лекови (ХАС) објави дека одобри употреба на вакцина против коронавирусот, што ја разви американската компанија „Модерна“, откако истото го стори и Европската агенција за лекови оваа недела, пренесува Ројтерс.

Алан Фишер, имунолог кој ја координира стратегијата за вакцинација во Франција, денес изјави дека првите дози на вакцината „Модерна“ треба да пристигнат во земјата во наредните денови.

Европската комисија во средата издаде условно одобрение за ставање во промет на вакцината против ковид-19, што го изработи американската фармацевтска компанија „Модерна“.

Ова е по вакцината на „Пфајзер / Бионтек“, уште една вакцина за ковид-19 одобрена во ЕУ, а Комисијата изјави дека ова одобрување следи по „позитивна научна препорака заснована врз темелна проценка на безбедноста, ефикасноста и квалитетот на вакцината од страна на Европската агенција“. за лекови “и дека е поддржан од земјите-членки.

Вакцината „Модерна“ покажа стапка на успех од 94,1 процент.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.