Легендарниот швајцарски тенисер Роџер Федерер го откажа учеството на друг турнир.

Значи, Федерер нема да бидеме тој на Мастерсот во Мајами, кој го освои во 2019 година.

Веќе е познато дека Швајцарецот се пријавил на два врзани АТП турнири од серијата 500, во Доха и Дубаи, па дури тогаш ќе имаме можност да го гледаме на тениското игралиште по долга пауза од 13 месеци.

„По Доха и можеби Дубаи, Федерер ќе се врати со лесен тренинг за да се подготви за остатокот од сезоната“, изјави неговиот менаџер Тони Годсик за Асошиејтед Прес.

Федерер би можел да остане без дури 1000 АТП поени на таа листа, доколку не остане на сила правилото за двегодишен систем на „одземање“ на поени.

Последниот натпревар Швајцарецот го одигра на 7 февруари минатата година, кога го победи Рафаел Надал во ревијален натпревар.