БЕЛОТО вино може да биде дел од здравиот начин на живот ако одлучите да го пиете умерено. Според експертите, препораката за умерено консумирање вклучува една до две чаши вино дневно. Но, што точно се случува со вашето тело кога пиете бело вино секоја вечер? Како што пренесува Eat This, има некои придобивки, но и некои негативни страни во секојдневното консумирање бело вино, а во продолжение ви пренесуваме листа од нив.

Можеби имате проблеми со спиењето

Иако често слушаме дека алкохолот ги прави луѓето полесно да заспијат и подобро да спијат, вистината е нешто поинаква. Така барем тврдат експертите кои со истражување заклучиле дека алкохолот всушност може да го наруши текот на нормалниот ритам на спиење. Ако одлучите да пиете бело вино секој ден, пијте го најмалку два часа пред да заспиете, во спротивно тоа може да влијае на квалитетот на вашиот сон и евентуално да предизвика несоница.

Може да се здебелите

Во просек, белото вино содржи околу 123 калории по чаша, што значи дека ако пиете неколку чаши вино секоја вечер, тоа може да додаде повеќе од 300 дополнителни калории, а тоа може да предизвика зголемување на телесната тежина. Според Eat This, ако не сте ги избалансирале вашите калории со количината на вино што сте го испиле (што значи дека сте го надминале вкупниот дневен внес на калории), ова може да доведе до повеќе калории отколку што ви треба и на крајот, со текот на времето, може да се здебелите. Исто така, белото вино содржи поголеми количества шеќер од црвеното вино.

Може да го заштити здравјето на вашето срце

Колку и да дебелее, белото вино сепак има одредени придобивки, според експертите. Повеќето од нив се однесуваат на здравјето на срцето и циркулаторниот систем. Имено, истражувањата покажаа дека белото вино содржи антиоксидантни соединенија кои го одржуваат здравјето на срцето, но научниците сепак предупредуваат на умереност кога станува збор за неговото консумирање. Една до две чаши дневно е максимумот што човек треба да го испие за да нема несакани ефекти.

Може да пиете премногу без да го сфатите тоа

Исто така, многу е важно да се напомене дека количината на вино што ја пиете игра важна улога за вашето здравје. Според најновите истражувања, прекумерното пиење се дефинира како пиење пет или повеќе пијалоци на ден. Значи, ако вашето вечерно уживање во бело вино се претвори во пиење речиси цело шише, тогаш ова се смета за прекумерно пиење и го зголемува ризикот од здравствени проблеми како што се висок крвен притисок, срцеви заболувања, мозочен удар, заболувања на црниот дроб и одредени форми на рак. ., предупредуваат лекарите.

Можна е појава на розацеа

Ако пиете бело вино секој ден, може да имате проблеми како розацеа или црвенило на лицето. Станува збор за хронична кожна болест која се карактеризира првенствено со црвенило на лицето, а истражувањето на Универзитетот Браун покажало дека една до три чаши бело вино го зголемуваат развојот на розацеа за 14 проценти, а повеќе од пет чаши за неверојатни 49 проценти.