Ако сте од оние кои сакаат да си дозволат доцна вечера, тогаш треба да знаете како овие ноќни оброци влијаат на телесната тежина, но и на здравјето на организмот воопшто. Не случајно многу диети ширум светот пропагираат една едноставна вистина: не јадете после 18 часот.

Ова правило не е универзално, но научниците навистина докажаа дека прејадувањето во текот на ноќта доведува до значително зголемување на телесната тежина. Откривме што се случува со организмот кога јадете навечер.

Зошто сме особено гладни ноќе?

Повеќето измами на диетата се случуваат навечер. Постојат три причини за ова:

1) Физиолошки – поедноставно, недостаток на храна во текот на денот
2) Скриен глад – неурамнотежена исхрана во текот на денот доведува до недостаток на хранливи материи во организмот
3) Психолошки – кога се обидуваме да го третираме стресот со прејадување.

Како ноќните закуски влијаат на телото?

Ноќе, по правило, едно лице спие, телото се одмара и одеднаш во вашиот стомак паѓа бифтек од говедско месо со помфрит и салата преполнета со црвен сос. Цревата кои скоро спијат се обидуваат да дадат сѐ од себе, но за жал не се во состојба да се справат со толкава количина на храна. Храната не се вари правилно, не се апсорбира во ѕидовите на тенкото црево и е изложена на патогена микрофлора во дебелото црево, што доведува до формирање токсини. Телото страда, општото здравје се влошува. Покрај тоа, вишок јаглени хидрати во текот на ноќта доведува до големо ослободување на инсулин, нарушена е прераспределбата на шеќерот во црниот дроб и масното ткиво, а маснотиите се таложат во телото.

Како да се спречи ноќното прејадување?

Јадете балансирани оброци во текот на денот, приближно 5 пати.
Следете ја вашата диетална разновидност и количината на протеини, масти и јаглехидрати, макро и микроелементи што ги јадете.
Пронајдете алтернативен начин за справување со стресот: вечерни прошетки, спорт, јога, гледање серии (без штетни закуски) итн.