Еурофарм Пелистер пропушти голема шанса да стигне до нова победа во Европската лига на ЕХФ, откако иако во поголемиот дел од мечот имаа водство, на крајот мораа да спасуваат реми 27:27 (14:13) против португалскиот аутсајдер Агуаш Санташ.

Иако може да се жали за пропуштената шанса за победа, сепак, овој резултат го остава Еурофарм Пелистер на четвртото место на табелата во групата Д со огромни шанси за пласман во нокаут фазата.

Во првото полувреме, Еурофарм Пелистер имаше и три гола предност (7:4), но не успеа да се одвои, што во финишот на мечот се покажа како клучно, бидејќи Агуаш Санташ со серија од тригола дојде до предност од 22:20. Марко Кизиќ ги остави Пелистер во игра со неколку клучни одбрани, за Пешевски да израмни од пенал за 27:27. /Makfax/

Фото: РК Еурофарм Пелистер

Прикажи повеќе