Европските власти одлучија да го одложат доделувањето на дозвола за употреба на руската вакцина Спутник против коронавирусот бидејќи сè уште има недостиг на информации за тоа. Веста ја пренесува германскиот весник „Билд“ повикувајќи се на владините извори.

Advertisements

Премиерот на Баварија, Маркус Содер, рече дека повеќе би сакал побрза одлука и отворено побара од Европската агенција за лекови, ЕМА, да го забрза зеленото светло за вакцината. „Моторот за имунизација не треба да застанува“, рече Содер за германскиот весник. Не треба да имаме одложувања само од идеолошки причини, додаде тој.

Прикажи повеќе