Руските сили извршија нов бран на напади врз украинските позиции и населби на истокот, соопшти денеска Генералштабот на украинската војска, додека силна експлозија беше забележана во стратешки важното пристаниште Севастопол, дом на руската црноморска флота во Крим, кој е припоен од Москва.

Advertisements

Генералштабот во својот дневен извештај соопшти дека руските сили продолжиле со немилосрдните ракетни напади и бомбардирања на украинските позиции во Доњецк, со посебен фокус на градовите Бахмут и Авдијевка и Луганск, каде што офанзивата на Москва била концентрирана околу Стелмахивка и Плошанка.

Во североисточниот регион на Харкив, Русите го нападнале Тернова, село на неколку километри до руската граница. Украинската војска соопшти и дека руските окупатори почнале да го мобилизираат локалното население во Мелитопол во Запорожје.

Прикажи повеќе