ТЕЈЛОР Свифт е единствената жена на листата на Форбс за 10 најплатени ѕвезди во светот. Пејачката во вторникот беше рангирана на деветтото место на годишната листа на Форбс за најплатени забавувачи во светот, што ја прави единствената жена што се појавила во првите десет.

Голем профит

Пејачката заработила 92 милиони долари во претходната година, со пријавени приходи од продажба на албуми, стримови, договори за лиценцирање и синхронизација. Да потсетиме, Свифт минатата година го издаде својот 10-ти студиски албум Midnights, кој ги собори сите рекорди.

Имено, албумот го собори рекордот на Spotify за најголем број еднодневни стримови и продаде најмногу винилни плочи за една недела од 21 век, со што стана најпродаваниот албум таа година.

Кој друг го направи списокот?

На самиот врв на листата на Форбс е рок групата Genesis, која заработила 230 милиони долари по продажно место. На второ место е Стинг со заработка од 210 милиони долари, а на третото место на листата е Тајлер Пери со заработка од 175 милиони долари.

На листата се креаторите на Саут Парк Тајлер Паркер и Мет Стоун, како и креаторите на Симпсонови Џејмс Л. Брукс и Мет Гронинг, како и Бред Пит, Ролинг Стоунс, Џејмс Камерон и Лошата зајачица.