Атлетичарката Дрита Ислами на вчерашното Државно првенство во атлетика за младинци, по три години, успеа да го собори државниот рекорд на 400 метри со пречки. Таа вчера имаше резултат од 58.66 што е најдобро време во оваа дисциплина.

Државното првенство за младинци во атлетика се одржа во Националната арена „Тодор Проески“