Претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина (БиХ), Милорад Додик, за Срна изјави дека Република Српска не прифаќа назначување на германскиот дипломат Кристијан Шмит за висок претставник во БиХ, ниту било каква негова надлежност.

Advertisements

Амбасадорите на земјите-членки на Управниот одбор на ПИК официјално го назначија Кристијан Шмит за следен висок претставник во БиХ на 27-ми мај, откако тој беше номиниран за оваа функција од Германија.

Шмит ќе го наследи Валентин Инцко, кој ја извршуваше функцијата од 2009 година, и кој поднесе оставка на 27 мај.

Прикажи повеќе