Досегашните искуства со делта варијантата на коронавирусот во Израел и во Велика Британија покажуваат дека 95 отсто од сите заболени се во категорија на невакцинирани или вакцинирани со една доза, изјави денеска д-р Драган Даниловски на трибина насловена „Вакцинација и предизвици со Ковид-19“.

„И вакцинираните со две дози не се дефинитивно сто проценти заштитени во заразување, видовме информација од Уругвај дека стапката на заштита од Фајзер е 78 отсто во стекнување на вирусот, но има 22 проценти ризик да се зарази и со две дози вакцина, процентите се слични и во други земји“, вели Данаиловски наведувајќи дека „најважно е што сите вакцини нема да дозволат тешки симптоми и умирање од вирусот.“

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.