Српскиот вирусологот Миланко Шеклер по повод новите, поблаги мерки кои Кризниот штаб ги предлага, вели дека тие ќе овозможат вирусот да остане во популацијата и да почека да дојде есен.

Тој за РТС изјави дека поблагите мерки ќе му овозможат на вирусот да преживее лето, да остане во популацијата и да чека пад.

Тоа е вистинскиот пат за него – рече Шеклер: Да бев коронавирус, би рекол ова е феноменално, фала му на Бога. Вака ќе му овозможиме да преживее, ова е вистинскиот пат, нема друг начин – рече Шеклер.Тој посочи дека вакцинацијата е скоро завршена, и дека структурата на вакцинираните е многу лоша.

Тој го наведе примерот на Чиле, кој имаше скоро 47 проценти од вакцинираните кога ги укина скоро сите мерки, а сега има повторно заклучување.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.