Д-р Ненад Лазаров објаснува како правилно да се носи двојна маска, доколку веќе сте се одлучиле да носите две една врз друга.

Ако ставите хируршка маска под N95/KN95, се губи поентата на респираторот,ниту сте вие до крај заштитени ниту околината.
Ако веќе од не знам која потреба сакате две маски, тогаш хируршката маска треба да биде ВРЗ респираторот,
респираторите одат исклучиво ДИРЕКТНО НА КОЖА, и можеби најважно е дека треба соодветен фитинг, да дихтува.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.