Ни се заканува нова епидемија во пандемијата доколку стигне во земјата мутираната форма на коронавирусот откриена во Англија, предупредува вирусологот д-р Ана Глигиќ.

Таа објаснува дека требаше да се очекува дека Ковид-19 ќе мутира и ќе создаде посериозни тешкотии насекаде во светот, а не само во Србија.

Појавата на мутирана форма на коронавирус јасно означува почеток на нова епидемија во пандемијата! Првиот вид исчезна во мај, а веројатно се развија мутирани соеви. Оваа најнова форма е многу позаразна. Постои разлика во клиничката слика на пациентот, бидејќи напаѓа неколку органи истовремено. Пред еден месец ми се чинеше дека ќе се случи оваа мутација и дека ќе имаме нова варијанта на коронавирусот, открива д-р Глигиќ.

На прашањето дали мутираниот вирус на Ковид-19 веќе е присутен во земјата, таа вели дека неговото присуство сè уште не е докажано ниту е идентификувано кај пациентите.

Ова секако не значи дека нема да се случи наскоро, истакнува вирусологот и посочува дека овој вирус, како и еболата, ќе се задуши сам по себе, но многу побавно.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.