Не само најскапото и најраскошно Светско првенство досега, не само Светското првенство чиј домаќин е земјата со највисок БДП по глава на жител во светот, туку и светски турнир на кој ќе учествуваат репрезентации (финалисти) од 15 милијарди евра.

Advertisements

Ова е вкупната вредност на трансферот, проценета од опсерваторијата “Cies”. Тие се движат од минимум 23 милиони за Костарика на Кејлор Навас до 1,5 милијарди за сите играчи на Англија. Англија го им фудбалерот со најголема трансфер вредност Џуд Белингем.

Зад него се Винисиус од Реал Мадрид (201 милион) и парижанецот Мбапе (185 милиони), кои исто така ги одразуваат сложените вредности на поскапите тимови.

по Англија, со 1,45 милијарди е вредноста на бразилската репрезентација и 1,34 милијарди на актуелниот шампион Франција.

„Кориере дела сера“ нуди интересна статија за бегалците, мештаните и иселениците кои ќе играат во Катар. Осврнувајќи се особено на првото, случајот е оној на Авер Мабил, кој дебитираше на 16-годишна возраст, а потоа играше во Данска, Португалија, Турција и сега во Шпанија.

Истото важи и за Алфонсо Дејвис, многу попознат од Мабил (кој игра за Баерн), ѕвездата на Канада, кој живеел во бегалски камп за време на војната во Либерија. Ова е првпат двајца играчи родени со статус на бегалци, да играат на Светско првенство.