Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го осуди расистичкото наведување на тројца англиски репрезентативци кои промашија пенал во поразот од Италија во финалето на Европското првенство во фудбал.

Advertisements

Џонсон на Твитер објави дека „на одговорните за ова ужасно малтретирање треба да им е срам“.

Маркус Рашфорд погоди статива, а голманот на Италија синоќа им ги одбрани пеналите на Букајо Сака и на Џејдон Санчо.

Прикажи повеќе