Најмалку 10 цивили се убиени во две експлозии во западниот дел на Кабул, соопштија авганистанските безбедносни власти, во услови на насилство низ целата земја од почетокот на повлекувањето на меѓународните сили.

Advertisements

Полицијата соопшти дека други 14 лица се ранети во одделните експлозии чија цел биле два минибуси. Се уште никој не презема одговорност за бомбашките напади. И талибанците и милитантите на Исламската држава извршуваат бомбашки напади во Авганистан.

Прикажи повеќе