Пред една година, светот беше на работ на војна, а сега двете сили повторно се гледаат едни кон други.

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф во четвртокот го обвини Доналд Трамп дека се обидел да најде изговор за напад врз Иран и најави дека Техеран ќе се брани со сите сили, а воениот советник на иранскиот врвен лидер го предупреди Трамп да не ја „претвора Новата година во милост за Американците“. „

„Наместо да се борат против ковидот во Америка, @realDonaldTrump и неговите колеги трошат милијарди на летовите со бомбардери Б-52 и испраќаат армади во НАШИОТ регион.

Американските воени сили во средата испратија два бомбардери Б-52 способни да носат нуклеарно оружје на Блискиот исток, но тие набргу го напуштија регионот.

Пентагон во четвртокот објави дека носачот на авиони „Нимиц“ ќе го напушти брегот на Сомалија кон своето матично пристаниште. Носачот на авиони претходно работеше на Блискиот исток, а некои американски официјални лица изјавија дека потегот може да се толкува како обид за намалување на напнатоста во регионот.

Во последниве денови се зголемува загриженоста за тоа што силите поддржани од Иран можат да направат пред годишнината од нападот со беспилотни летала на 3 јануари, кога во Ирак беше убиен високиот ирански генерал Касем Сулејмани, изјави американски официјален претставник. Вашингтон ги обвинува милициите поддржани од Иран за редовни ракетни напади врз американски објекти во Ирак, па дури и во близина на амбасадата. Ниту една позната организација поддржана од Иран не ја презеде одговорноста.

Иран се подготвува да ја одбележи годишнината од убиството на Сулејмани.

„Иран не сака војна, но отворено и ДИРЕКТНО ќе ги брани својот народ, безбедноста и виталните интереси“, напиша Зариф.

Хусеин Деган, воен советник на ајатолахот Али Хамнеи, напиша: „Гледам дека Америка е во состојба на готовност од страв да се одмазди (за убиството на Сулејман) и дека нивните двајца бомбардери Б-52 летаа над Персискиот Залив … Сите нивни воени бази се „во опсегот на нашите ракети. Го советувам протераниот од Белата куќа да не ја претвора Новата година во жалост за Американците“, рече тој на Твитер.

Претходно оваа недела, американски воен службеник запознат со ситуацијата, за новинарите изјави дека САД откриле навестувања дека Иран се подготвува за можни напади врз САД или цели на сојузничките сили во Ирак или на Блискиот исток. Трамп неодамна на Твитер напиша дека слушнале „гласини за нови напади врз Американци во Ирак“. Неколку дена по ракетниот напад на шиитските милиции на територијата на американската амбасада во Багдад на 20 декември, Трамп на Твитер изјави:

„Еден пријателски совет до Иран: ако биде убиен само еден Американец, ќе го сметам Иран за одговорен. Размислете за тоа“, напиша тој на 23 декември.

Извор: Блиц

Трамп се закани: Ако еден Американец настрада, ќе го сметам Иран за одговорен