Американскиот државен секретар Ентони Блинкен дојде во ненадејна посета на Киев за да вети нова помош за Украина и другите земји во регионот.

Блинкен е во својата втора посета на Киев откако Русија ја нападна Украина во февруари и се обидува да ја покаже поддршката на Вашингтон.

За време на состанокот со украинскиот претседател Володимир Зеленски во зградата на претседателската администрација во Киев, Блинкен рече дека неговата посета доаѓа во „клучен момент“ за Украина, истакнувајќи дека контраофанзивата се покажала ефикасна.

Зеленски рече дека Украина е благодарна за „огромната поддршка“ на Соединетите држави, кои и помогнаа на Украина „да ја врати нашата територија и земја“.

Според него, посетата на Блинкен испратила важен сигнал до Украина, која започнала контраофанзива против Русија на југ и на исток.

„Ова е многу важен сигнал дека САД се со нас. За нас ова е гаранција дека можеме да ги вратиме нашите територии и нашата земја“, рече тој во видео изјавата.

Блинкен го следат новинари од американскиот телевизиски канал CNN, кои објавија дека се сретнал со украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеб и посетил детска болница во Киев, каде се сретнал со децата повредени во рускиот бомбардирање.

Блинкен во изјавата рече дека Вашингтон ќе ја поддржува Украина „се додека е потребно“ и најави нов пакет воена помош од 2,2 милијарди долари за Украина и 18 други земји за кои се смета дека се изложени на ризик од идна руска агресија. Претходно беше кажано дека пакетот вреди 2 милијарди долари./Makfax