Велшкиот репрезентативец во редовите на Тотенхем, Герет Бејл заработи повреда синоќа на натпреварот (3:1) со Стоук во Лига купот на Англија. Тој беше стрелец на првиот гол за тимот од Лондон.

Триесет и едногодишниот фудбалер беше заменет на полувремето.

– Тоа беше одлука на Герет. Тој почувствува дека нешто не е во ред. Веднаш ми кажа за тоа кога влеговме во соблекувалната за време на паузата. Не знам колку е сериозно, треба да ги почекаме прегледите, соопшти тренерот на Тотенхем Жозе Мурињо.

Бејл игра за Тотенхем на позајмица од Реал Мадрид. Во сезоната 2020/21, фудбалерот одигра 11 натпревари со Спарс и постигна три гола.