Кинескиот лидер Си Џинпинг пристигна на индонезискиот остров Бали на 14 ноември на долгоочекуваниот состанок со американскиот претседател Џо Бајден, пред самитот на Групата 20 (Г20).

Advertisements

Состанокот се очекува да биде тензичен поради руската инвазија на Украина.

Двајцата лидери се очекува да разговараат за нуклеарните амбиции на Тајван, Украина и Северна Кореја, прашања кои исто така ќе се надвиснат над Г-20 што ќе биде отворена на 15 ноември без присуство на рускиот претседател Владимир Путин.

Двајцата лидери се познаваат повеќе од една деценија, уште од времето кога Бајден беше потпретседател, но в понеделник за првпат ќе се сретнат во своите сегашни улоги.

Прикажи повеќе