Уште една автобуска несреќа го потресе регионот. Во Бугарија, во директен судир на автобус и автомобил загинаа 4 лица.

Автобусот бил со романски регистарски ознаки, а се судрил со автомобил со холандски регистарски ознаки на патот Велико Трново – Русе , јавуваат бугарските медиуми.

Според информациите, автобусот бил управуван од турски државјанин, а откако директно удрил во автомобилот, удрил и во дрво.

Во несреќата има и осум повредени патници.