Реномираниот италијански спортски весник „Газето дело Спорт“ ја избра Аталанта за најдобра екипа во Серија А за 2020 година.

Тимот од Бергамо ја заврши сезоната 2019/20 на третото место, а во Лигата на шампиони избраниците на Џанпјеро Гасперини беа елиминирани од ПСЖ во четвртфиналето.

Стратегот на Милан, Стефано Пиоли е прогласен за тренер на годината, додека напаѓачот Златан Ибрахимовиќ е добитник на награда „Легенда“, што традиционално ја доделува „Газето дело Спорт“. (МИА)