АКО сте најавени на некоја апликација за социјални медиуми оваа недела, веројатно сте виделе слики од вашите пријатели, но замислени како принцези од бајките, аниме ликови или небесни суштества.

Сето тоа е благодарение на Lensa, апликација која користи вештачка интелигенција за прикажување на дигитални портрети врз основа на фотографии кои корисниците ги испраќаат, пишува CNN.

Високо стилизираните, привлечни портрети на Ленса го зафатија интернетот, но исто така беа предмет на загриженост од експерти за приватност, дигитални уметници и корисници кои забележаа дека апликацијата ја прави нивната кожа да изгледа побледа или потенка.

Фотографиите кои се обиколуваат на интернет се производи на функцијата Magic Avatars на Lensa, а за да ја испробате, прво треба да ја преземете апликацијата Lensa на вашиот телефон. Годишната претплата на апликацијата, која обезбедува и услуги за уредување фотографии, чини 35,99 долари.

Ленса е производ на Prisma, која првпат се здоби со популарност во 2016 година со функција која им овозможува на корисниците да претвораат селфи во слики во стилот на познатите уметници. Апликацијата во својата политика за приватност објаснува дека користат технологија TrueDepth API, а фотографиите обезбедени од корисникот или „податоци за лицето“ се користат „за обука на алгоритмите да работат подобро и да покажуваат подобри резултати“.

За некои жени, апликацијата произведува сексуализирани слики

Една од критиките со кои се соочува апликацијата доаѓа од бројни корисници кои тврдат дека иако се целосно облечени во фотографиите, Ленса понекогаш враќа слики со имплицитна или вистинска голотија. Многу од сликите имаат значително деколте и оскудна облека што не се совпаѓа со фотографиите испратени од корисниците.

Оливија Сноу, истражувачка во Центарот за критички интернет истражувања и професионално домино на UCLA, изјави за Си-Ен-Ен дека апликацијата враќа голи слики од неа, дури и кога испраќала слики од себе како дете.

Таа додаде дека технологијата за вештачка интелигенција како онаа што ја користи Ленса може да се користи за создавање „одмаздничка порнографија“, што значи создавање на голи слики на некого без негова согласност. За неа, таквиот резултат е знак за „целосен недостаток на умереност на содржината“ во апликацијата. Таа, исто така, повика на поголема регулација на апликациите за вештачка интелигенција како Ленса.

Други корисници документираа различни форми на пристрасност произведени во нивните слики од Ленса, како што се црните корисници кои се „изварени“ и побледи отколку што всушност се. Слично на тоа, Обри Гордон, писателка и активист за заштита на дебелината, напиша на нејзиниот потврден Инстаграм дека апликацијата произведува слики што ја прават да изгледа многу послаба отколку што всушност е.

„Ленса навистина работи прекувремено за да ме направи слаба личност со вештачка интелигенција“, напиша таа во описот.

Дигиталните уметници велат дека апликацијата ја кооптира нивната работа

Технологијата на Ленса се потпира на модел за длабоко учење наречен Стабилна дифузија, кој користи огромна мрежа на дигитална уметност собрана од Интернет, од базата на податоци наречена LAION-5B, за да ја обучи својата вештачка интелигенција. Во моментов, уметниците не можат да изберат дали нивната уметност ќе биде вклучена во базата на податоци и на тој начин ќе се користи за обука на алгоритмот.

Ова предизвика загриженост кај некои уметници, кои велат дека Stable Diffusion се потпира на нивните уметнички дела за да креираат свои слики, но не се заслужни или платени за нивната работа. Претходно оваа година, Си-Ен-Ен објави за неколку уметници кои беа вознемирени кога открија дека нивната работа била искористена без нивна согласност или плаќање за обука на невронската мрежа Stable Diffusion.

Неколку уметници изразија загриженост дека апликациите би можеле да ги загрозат и нивните животи. Дигиталните уметници не можат да се натпреваруваат со ниските цени и брзата вештачка интелигенција што овозможува дигитално портретирање, рекоа тогаш. Призм, сопственикот на Ленса, се обиде да ја намали загриженоста за нивното технолошко намалување на работните места за дигиталните уметници.

„Иако и луѓето и вештачката интелигенција учат за уметничките стилови на полуслични начини, постојат некои фундаментални разлики: вештачката интелигенција е способна брзо да анализира и учи од големи збирки податоци, но нема исто ниво на внимание и почит кон уметноста како човечко суштество“, напишаа од компанијата на Твитер и додадоа дека „резултатите не можат да се опишат како точни реплики на некое конкретно уметничко дело“.