Анестезиолог и доктор Небојша Лаѓевиќ, директор на Центарот за анестезиологија и интензивно лекување КЦС, објасни во денешната емисија „РТС ординација“, на која параметра треба да обрнат внимание луѓето што сакаат да го проверат своето здравје и потенцијалниот ризик од коронарни компликации.

Кој е советот за сите луѓе кои прават тестови во приватни лаборатории, освен ЦРП и основната крвна слика, што друго треба да направат?

Од основната крвна слика, потребно е да се види формулата на леукоцитите, да се види бројот на лимфоцити. Кои паѓаат во ковид. Покрај тоа, сите други вредности, ЛДХ, ЦРП, Д-димер, феритин – тие растат и се знак дека нешто лошо се случува. Не сите лаборатории имаат можност да прават интерлеукин 6, но ако ЦРП е висок, може да се праша дали е зголемен линтерлеукин 6. Се разбира, сето ова зголемување не значи дека ќе се појави екстремно комплицирана слика ако се одржи тоа на одредено ниво, обично 2 или дури 3 пати повисоки вредности од нормалното. Но, ако надмине и оди на 5,6, па дури и десет пати поголеми вредности, тоа значи дека сигурно ќе има некои компликации, рече д-р Лаѓевиќ.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.