На планинските превои Ѓавато, Пресека и Буково утринава има магла поради што видливоста е намалена од 50 до 100 метри.

На останатите патни правци низ државата, сообраќајот се одвива без забрани, по наместа влажни коловози, инфомира Авто мото сојузот на Македонија.