Американска нуклеарна подморница удрила во „непознат објект“ во водите во Азиско-пацифичкиот регион, при што биле повредени неколку морнари, соопштија американските власти.

Advertisements

Не е јасно што го предизвикало инцидентот што се случил неколку дена порано, велат тие. Подморницата останала „целосно оперативна“, пренесува Би -Би -Си.

Неименувани претставници за американските медиуми изјавија дека судирот се случил во меѓународните води во Јужното Кинеско Море и дека 11 морнари се повредени. Инцидентот се случува во услови на зголемени тензии во регионот.

Американската морнарица соопшти дека степенот на штетата се уште се проценува и дека нуклеарната централа и просториите на подморниците не се засегнати.

Во соопштението не се наведуваат детали каде се случил инцидентот или колкав е бројот на повредени, наведувајќи само дека повредите не се „опасни по живот“.

Но официјални лица цитирани од Асошиејтед прес изјавија дека двајца од 11 повредени морнари имале повреди класифицирани како „умерени“. Истите извори велат дека инцидентот се случил додека подморницата спроведувала рутински операции и дека морнарицата не ги објавила вестите пред четвртокот за да ја одржат оперативната безбедност.

Според АП, официјалните лица изјавиле дека објектот со кој се судрил УСС Конектикат не е друга подморница. Еден од службениците цитирани од агенцијата вели дека може да се работи за потонат брод или контејнер или некој друг непознат објект.

Прикажи повеќе