САД ќе воведат „дополнителни санкции“ против Иран поради поддршката на земјата за руската инвазија врз Украина

Ова денеска го соопшти портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

– Ќе воведеме дополнителни санкции кон Иран во наредните денови и подготвени сме да одиме уште подалеку доколку Иран и испорачува балистички ракети на Русија, рече Кирби.