Рускиот претседател Владимир Путин често на конференциите има бел термос до себе и конечно е откриено што има внатре .

-Јас дури и не пијам црн чај. Пијам само билен чај од Алтај – изјави неодамна претседателот на Русија, со што конечно ја откри тајната на белиот термос.

Алтај е планински венец кој се протега помеѓу Монголија, Казахстан, Кина и Русија, со што се создава природна граница

Колку се корисни билките од оваа планина, најдобро говори фактот што планините Алтај се нарекуваат зелена аптека на земјата бидејќи е една од последните оази на незагаден дел од планетата каде растат ретки ендемични лековити растенија, чија чистота ги надминува стандардите на органски одгледани билки.

Се верува дека овој чај направен од алтајски билки има ефект врз тонусот на телото благодарение на богатството од биолошки активни супстанции, витамини, како и изразената поддршка за имунолошкиот систем.

Го зајакнува општиот отпор на организмот, го зајакнува имунитетот, дава енергија и елан. Исто така е одлично средство за чистење на телото, детоксикација и делува како антиоксиданс, кој ги спречува штетните ефекти на процесот на оксидација во телото, што се смета за една од причините за многу хронични болести во современиот свет.

Алтајскиот чај содржи дури 24 билки, како камилица, сибирски бор, брусница, коренот на царското растение, сладунец.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.