ЕВАН Питерс, долго време познат по улогите на зли и морничави ликови, сака да глуми некој нормален. Пред да ја снима серијата за серискиот убиец Џефри Дамер, 35-годишниот актер му рекол на креаторот на таа серија Рајан Марфи дека ќе размисли да сними романтична комедија, пишува The Hollywood Reporter.

Питер претходно работеше со Марфи на American Horror Story, глумејќи го напаѓачот во училиште, а подоцна и лидер на култот.

Серијата на Нетфликс Monster: The Jeffrey Dahmer Story го собори рекордот на Squid Game и Bridgerton, станувајќи најгледана серија на стриминг платформата во првата недела од објавувањето, пишува Daily Mail.