Покојниот патријарх Павле често, како што истакна, консумирал сок од домати и коприва.

Од друга страна, доматите се сметаат за „рајско овошје“! Доматот е одличен извор на антиоксиданси и ако сакате да бидете полни со енергија и здрави, речиси и да нема подобро овошје од него. Се смета дека е толку добар што спречува одредени форми на рак.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.