реклама

Светските патници имаат големи желби, бидејќи тоа обично не е пожелно. Затоа денес се трошат милиони за искуство кое ќе се памети со години

Пет од најбизарните хотели во светот имаат едно нешто заедничко – необичноста. Овде сè е како што не можете да замислите.

реклама

Колку луѓе, толку тишини, и толку желби колку различни хотели. Во сите овие хотели, гостинот е секогаш во право.

Ве водиме во 5-те најбизарни хотели во светот:

реклама

  1. Хотел под морето во Занзибар

На брегот на Танзанија, можете да престојувате во хотел чија спална соба е под вода. Хотелот се наоѓа во одморалиштето Манта во Занзибар, на сплав крај брегот. Сплавот е поделен на три ката. Се сончаш на тераса на покривот и спиеш под морето.

Оние кои спиеле во овој хотел велат дека никогаш не се одмориле толку добро како овде. Погледот на подводниот свет на Индискиот Океан е кристално чист, а ноќе има мали светилки кои лебдат под водата кои го осветлуваат истиот подводен свет.

реклама

  1. Хотел во рудник за сребро во Шведска

Апартман во рудник за сребро или спиење под земја – Silvermine Holte во Шведска е веројатно еден од најатрактивните хотели во светот. Она што порано беше рудник за сребро, денес е хотел сместен на длабочина од 155 метри.

Раководството ве советува да понесете топла облека, бидејќи температурата надвор од хотелските соби во тунелот е околу 3 степени. Приемот на мобилниот телефон е во прекин, па одморот е загарантиран.

Цените варираат во зависност од ексклузивноста на собата и обично е околу 4.290 шведски круни за една ноќ.

  1. Хотел Жирафа во Кенија

Ако барате сафари, одете во Кенија во најпознатиот хотел во светот во кој се сместени жирафите. Среде појадокот, главата на голема жирафа ѕирка низ прозорецот на трпезаријата за да сподели торта или чај со вас.

Храна за жирафите има на секој прозорец и маса на овој хотел. Животните знаат дека ги чека уживање и со задоволство ги посетуваат. Овој хотел овозможува одлична интеракција со овие необични животни, кои нема да можете да ги видите толку блиску никаде во светот, да ги галите и да се фотографирате со нив.

Овој хотел е еден од најскапите во светот, а цените варираат во зависност од сезоната.

  1. Хотел на дрво во Шведска

Ако сте сонувале да имате куќа на дрво како дете, овде вашиот сон може да стане реалност. Во мирниот дел на Шведска, хотелот се наоѓа на врвот на миризливи дрвја.

Различни соби се дизајнирани од различни дизајнери, а чувството да се биде на врвовите на дрвјата е нереално.

Цената за ноќевање е околу 550 долари, но одморот е загарантиран.

  1. Хотел на планина во Чиле

Хотелот во планините во Чиле е едно од најпознатите ексклузивни места. Ако останете овде, ќе се чувствувате како да сте среде книга на Господарот на прстените.

Хотелот формира тревнат рид, а вие влегувате во центарот на тој рид, кој всушност е место за престој. Од врвот до подножјето на ридот тече водопад, додека хотелот се состои од материјали кои придонесуваат за магијата на местото.

Еднокреветна соба за ноќевање чини 215 долари, а натуралистите и авантуристите обично престојуваат тука.

реклама