Припадниците на одредени хороскопски знаци долго ќе го паметат неславниот транзит со насмевка на лицето

Кога Меркур оди ретроградна, сите што веруваат во астрологија едвај чекаат оваа планета да се „врати на вистинскиот пат“.

Затоа што, се додека Меркур оди наназад, се зголемуваат шансите да не се разбираме добро, почесто да ни се расипуваат електронските уреди, да имаме „пократок осигурувач“ во комуникацијата и да треба да завршиме започнати задачи кои ни се тешки.комплицирани.

Но, озлогласениот транзит на некои членови на Зодијакот може да донесе одличен животен период. Ова првенствено се однесува на луѓе кои имаат ретрограден Меркур во нивната натална карта во моментот на раѓање.

Исто така, астролозите најавуваат дека до 3 јуни, па дури и десет дена подоцна, припадниците на трите знаци на Зодијакот со голема среќа можеле да го паметат овој период на љубовен план.

  1. Овен

Припадниците на овој огнен знак лесно можат да се заљубат во личност која досега ја сметале за пријател. Влијанието на ретроградниот Меркур ќе натера многу Овни да почнат да гледаат на луѓето на кои им веруваат во поинаква светлина, од емотивен агол.

Најдобро од сè, Овенот нема да мора да работи напорно за да ја претвори пријателската врска во љубовна бајка; Ќе биде доволно само да го покажат својот романтичен интерес за поранешниот пријател преку неколку гестови и тој/таа ќе одговори на ист начин…

  1. Бик

За многу Бикови кои долго време бараат сродна душа, ретроградното одење на Меркур кај Близнаците им носи судбоносна љубов. Тоа може да биде личност од вашето античко минато со која сте изгубиле контакт, но и некој што неодамна сте го запознале и веднаш сте сфатиле дека е идеален за партнерство.

Астролозите ве советуваат да се препуштите на чувствата, бидејќи ова долгорочно може да биде љубовна приказна.

  1. Вага

Припадниците на овој воздушен знак одамна имаат симпатии кон личноста која ја запознале преку работата, но не се осмелиле да започнат љубовна приказна, бидејќи не сакаат да мешаат бизнис и приватно. Исто така, можно е да има разлика во годините како дополнителен „камен на сопнување“.

Ретроградниот Меркур ќе ги натера Вагите да се предомислат и да ги „отпушти сопирачките“, што ќе ги запознае со најубавата љубовна приказна што можеле да ја замислат.