Кралот на попот стана најуспешниот и највлијателниот музичар на сите времиња во својот живот!

Мајкл Џексон е најнаградуваниот пејач досега. Дури 23 пати соборуваше Гинисов рекорд. Тој има продадено повеќе од 850 милиони копии од албумот.

За него кружеа разни приказни, но едно е сигурно, Мајкл Џексон беше уметник кој никој нема да може да го замени, неговата автентичност не се заборава. Тој и денес има милиони обожаватели, а неговите песни се слушаат насекаде низ светот.

Иако, има некои работи кои сигурно не сте ги знаеле!

1. Има долг кон библиотека

Земал книги и речиси никогаш не ги враќал. Затоа и должел на библиотеката милион долари.

2. Преживеал злоупотреба во детството

Во книгата „Мајкл Џексон, магија и лудило“ се истакнува дека Џексон бил злоставуван од неговиот татко. Оваа музичка легенда призна дека татко му го исмејувал, го тепал со појас. Неговата сестра потврди слична приказна во своите мемоари, но подоцна сè демантираше. Сексуалната злоупотреба никогаш не била докажана.

3. Moonlight

Овој танц за прв пат го изведе со песната „Били Џин“ во 1983 година. Тогаш светот остана фасциниран, никој не можеше да поверува како успеа со раката да им пркоси на законите на физиката. Во 1932 година, џез-музичарот Каб Кели ја изведе првата верзија на овој танц.

4. Ги боел усните

Аутопсијата покажала дека ги обоил усните во розова боја, а веѓите ги затемнал со тетоважа.

5. Вест за смртта

Првите информации беа дека го убил лекарот кој му препишувал несоодветни лекови. Тој беше уапсен во 2011 година, а по отслужувањето на казната, детективите кои работеа на случајот открија морничави детали од собата во која почина Мајкл Џексон. Насекаде беа залепени хартии со кратки пароли, на креветот имаше компјутер, кукла за девојчиња и фотографии од бебиња. Во чантата на докторот е пронајден лек за кој се претпоставува дека го убил кралот на попот.

6. Кожна болест

Во разговор со водителката Винфри во 1993 година, тој признал дека има витилиго, болест која остава неправилни дамки и дека се шминка за да го изедначи тенот. Ова наводно било потврдено со обдукција.

7. Најпродавана плоча на светот

Трилерот е најпродаваната плоча досега, со околу 50 милиони примероци.

8. Прв афроамериканец на ТВ

Спотот за песната „Били Џин“ е првото музичко видео изведено од темна пејачка кое се емитуваше на МТВ.

9. Познатите чевли

Тој измислил чевли за танчери во кои можат да одат многу ниско. Така тој повторно го шокираше светот, додека ја изведуваше песната „Smooth Criminal“, паѓајќи речиси на подот.

10. Две ѕвезди во Холивуд

На Булеварот на славните во Холивуд има дури две ѕвезди. Едниот како соло артист, а другиот како член на групата „Џексон 5“.

10. Прв настап и песна

Првиот настап го имал кога имал само пет години, а првата песна „Бен“ ја напишал во 1972 година, која беше на врвот на жешката листа на Билборд.