Среќна сум што денес примив терапија која се надевам ќе ми помогне да станам од количката, да си играм со моите другарчиња и да одам на училиште, вели 11-годишната Теа Јованова, која по неколкумесечно чекање денеска ја прими алтернативната биолошка терапија за нејзиниот јувенилен ревматоиден артритис во Клиниката за детски болести, но не онаа што ја чека од тендерот на Министерството за здравство. Но, и денешниот лек кој ќе го добива еднаш неделно според лекарите може да даде уште подобри резултати. Храбрата Теа и нејзината борбена мајка го вклучија алармот и ги размрдаа надлежните институции…

Добро е што сме тука, јас како мајка сакам моето дете постојано да има терапија, вели Наска Јованова, мајка на Теа.

Рацете и нозете на Теа се вкочанети, постојано има болки а веќе има и други здравствени проблеми. Директорката на Клиниката за детски болести вели дека денеска ќе биде под нивни надзор за да имаат увид како реагира на терапијата. Целта им е да нема негативни последици туку малото девојче да го оствари сонот и да стане лекар ревматолог.

Теа имаше храброст и проговори колку е тешко дете да биде лишено од училишните клупи поради болеста и колку е тешко да нема терапија. Но таа е само една од многуте кои се соочуваат со вакви проблеми.

Според информации на Сител, утре состанок има Комисијата за ретки болести на кој стручните лица ќе дискутираат и ќе бараат биолошка терапија да има на позитивната листа а не подари долгите бирократски тендерски процедури кои се во моментот, пациенти да чекаат лек.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.