Сенегалскиот претседател Меки Сал изјави дека 11 новороденчиња загинале во пожар во регионалната болница во Тивауан.

Сал изјавил дека се се случило на одделот за неонатологија.

– Само што дознав дека 11 новороденчиња загинаа во пожар што се случи во неонатолошкиот оддел на болницата.

– Изразувам најдлабоко сочувство до нивните мајки и нивните семејства – додаде Сал, кој моментално е во државна посета на Ангола.

Градоначалникот на Тивауан рече дека полицијата и противпожарната служба сè уште работат. Сенегалскиот министер за здравство Абдулаје Диуф Сар изјави за приватната сенегалска телевизија ТФМ дека според прелиминарната истрага пожарот настанал по краток спој, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе