100 дена од руската окупација на Украина, на главниот плоштад во Киев продолжуваат да стојат бројни контролни пунктови.

Advertisements

Војната секој ден носеше шокантни слики. Убиени се десетици илјади војници и цивили. Целосно уништени се фабрики, болници, мостови, училишта и домови.Милиони Украинци беа принудени да ја напуштат земјата.

Продолжуваат жестоките борби во северниот град Доњецк, а властите велат дека Русите контролираат 80 отсто од градот. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека украинските сили успеале да се спротивстават на руската офанзива во клучниот град Северен Доњецк.

„Ситуацијата во Донбас не е променета во текот на изминатиот ден. Имаме успех во битката за Северен Доњецк. Ситуацијата таму е многу сериозна, како и во околните градови. Има многу региони каде што се соочуваме со голем руски напад“, рече Зеленски.

Во меѓувреме, првиот човек на НАТО Јенс Столтенберг рече дека конфликтот станал „разорна војна“. „По природа, војните се непредвидливи и затоа само треба да се подготвуваме долго време“, рече Столтенберг. Тој додаде дека очекува крајот на оваа војна да се стави на преговарачка маса, додавајќи дека она што се случува во преговорите е тесно поврзано со ситуацијата на бојното поле.

Алсат

Прикажи повеќе