Овие плажи го одземаат здивот по својата природна убавина, скриени од масовниот туризам и идеални за романтично лето од соништата. Дури и ако не можете да патувате на овие рајски локации, одморете ги очите и „освежете се“ во нашата фотогалерија со прекрасни погледи од нашето прекрасно море.

  1. Плажа Пасјача во село Поповиќи Конавле

Прекрасна плажа со камчиња во подножјето на стрмните карпи Конавле, до која се стигнува со спуштање по патека и скали издлабени во карпите. Pasjača мами и ви го одзема здивот со комбинација на груби карпи и камчиња, како и поглед на кристално сино-зелено море. Идеален е за млади парови, романтичари и оние кои сакаат да уживаат во приватноста.

  1. Плажа Пупнатска Лука, Корчула

Во пошироката област на градот Корчула има неколку изолирани плажи (на пр. во заливот Житна кај Завалатица или плажата во Самоград кај Рачишќе), но нејзината убавина сè уште се истакнува во заливот Пупнатска Лука. Плажата со камчиња е скриена од погледот, но до неа сепак може да се стигне по асфалтен пат.

  1. Плажа Стурич, Лопар

Плажата Стурич на северната страна на полуостровот Лопар е уникатно искуство. Се наоѓа во чиста недопрена природа, а изобилува со скриени ќошиња. До него може да се стигне со брод или копно, а во негова близина има бројни велосипедски патеки, геолошки и археолошки локалитети, како и неверојатни растителни видови.

  1. Плажа Стинива, Вис

Стинива е затворена од морската страна со две високи камени карпи, па половина од таа плажа со камчиња е секогаш под сенка. Од копното до него води исклучително стрмна козја патека која треба да се спушти повеќе од дваесет минути, а е наменета само за најупорните љубители на самотијата.

  1. Вела Лука, Башка на Крк

Песочна убавина на крајниот југоисток на островот Крк, затворен на југоисток од Кејп Сокол. Вела Лука изгледа како сцена од најубавите разгледници, а до неа се стигнува по море или пеш.

  1. Мурвица, остров Брач

На јужната страна на островот Брач ​​се наоѓа живописното село Мурвица опкружено со живописни лозја кои ја кријат истоимената плажа со камчиња, која привлекува пливање и други морски задоволства.

  1. Карпеста плажа на 70 метри од Мртвото Море, островот Локрум

Целиот остров е изграден од карбонатни карпи и е полн со скриени заливи каде што можете да уживате во радостите на летото. Едно од таквите романтични места е скриено далеку од Мртвото Море, каде што обично се игра претставата Рамноденица во рамките на фестивалот Дубровник лето.

  1. Плажата Сланица, Муртер

Сланица е најпопуларната плажа на островот Муртер, но со своето кристално сино море и песочни дини неодоливо потсетува на рајските плажи од најпознатите холивудски филмови и затоа мораше да се најде на листата на најромантичните плажи на кои би сакале да летува.

  1. Плажата Свети Иван, Крес

Плажата со бели камчиња е скриена од погледот и се наоѓа во подножјето на градот Лубенице, кој се издига на карпа висока 387 метри. До него може да се стигне со брод или пеш, но пешачењето ќе трае до 40 минути. Често се наоѓа на листите на најубави хрватски и европски плажи.

  1. Плажа Џезеро, Пељешац

Плажата која се наоѓа во близина на Дуба Пељешка е лесно достапна, но и покрај тоа нема да бидете преполни со куп капачи. Прекрасното море е опкружено со прекрасно зеленило, а оваа мирна плажа е идеална за секој кој сака да побегне од летните гужви, пишува Zadovoljna.hr.