Сите летните одмори ги поврзуваме со суровите пејсажи. Главното прашање за кое се шпекулира по аглите на канцеларијата е каде одите? Во која земја ќе одмарате оваа година?

Морскиот воздух и вода се навистина добри за нашата душа и тело. Грците први ги забележале лековитите ефекти на морето. Популарната таласотерапија – третман со морска вода – потекнува од Грција. Таласотерапијата се користела на грчките острови Родос и Крф пред 2.500 години.

Се користи за лекување на болести како егзема, артритис, астма, псоријаза и болки во грбот. Хипократ ги открил лековитите својства на морската вода набљудувајќи го нејзиното влијание врз раните. Тој забележал дека водата го забрзува зараснувањето на раните, спречува инфекција и ја намалува болката.

Во средината на 19 век, во Франција биле отворени центри за лекување на здравствени проблеми со помош на супстанции добиени од морето и морската вода. Кои се всушност придобивките од летниот одмор на море?

Морската вода содржи витални елементи

Морето ги содржи сите елементи важни за нашиот живот – натриум, магнезиум, калциум, калиум, силициум, дури и сребро и злато. Морската вода продира длабоко во кожата и на тој начин овозможува делување на минералите и елементите во трагови. Морето содржи и алги, кои се богати со минерали. Алгите долго време се сметаат за извор на здравје и убавина. Тие го стимулираат обновувањето на клетките, го подобруваат изгледот на кожата, го стимулираат метаболизмот, го зајакнуваат имунитетот, спречуваат воспаленија, ја чистат кожата и помагаат да се отстрани целулитот.

Морето поволно делува при астма и алергии

Морската сол има антисептички и антихистамински својства, поради што е корисна за алергиски реакции на кожата. Светската педијатриска болница многу години успешно користи бањи со морска сол за лекување и ублажување на алергиите. Чистиот морски воздух, заситен со негативни јони, го олеснува дишењето и благотворно делува на луѓето кои страдаат од астма.

Со сончање го снабдуваме организмот со витамин Д.

Сончањето не само што носи убав тен, туку и нè снабдува со витамин Д, кој му е толку многу потребен на нашето тело. Неодамнешните истражувања потврдуваат дека тој игра клучна улога во спречувањето на многу болести, вклучително и мултиплекс склероза и рак. Не мора да се сончате на топло за да добиете витамин Д. За сончање изберете утрински или вечерни часови. Имајте предвид дека кремите за сончање ја спречуваат способноста на кожата да произведува витамин Д.

Престојот на море го ублажува стресот

Што друго има таков релаксирачки ефект како сонцето, благиот ветер и звукот на брановите? Празниците на море ни даваат можност да заборавиме на секојдневните проблеми и целосно да се опуштиме. Докажано е дека магнезиумот, кој морската вода го содржи во висок процент, делува во борбата против стресот.

Алтернативните лекари веруваат дека стресот може да дејствува како поттикнувач за развој на многу болести. Затоа, искористете го вашиот одмор за да се ослободите од најголемиот непријател.

Морето е идеално за спортски активности

Пливање, нуркање, сурфање, морски аеробик, одбојка на плажа… Летните одмори покрај море се идеални за спортски активности кои се добри не само за обликување на телото. Спортот и здравјето се тесно поврзани. Всушност, нема здравје без спорт. Затоа нурнете во водата и уживајте во спортските активности што ги овозможува морето!

Морскиот воздух е богат со негативни јони

Морскиот воздух содржи негативни јони и озон кои го стимулираат длабокото дишење и не исполнуваат со прана – животна енергија. Негативните јони го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат концентрацијата, ја намалуваат несоницата, депресијата, главоболките и заморот, а благотворно делуваат и на лицата со астма и алергии. Воздухот заситен со негативни јони може да се најде во шумите и планините, во близина на водопади, реки, океани и мориња.

Морето го ублажува артритисот и болките во грбот

Благодарение на својот состав, морската вода ја ублажува болката, го намалува воспалението, опушта и го стимулира ослободувањето на вишокот течности од телото. Затоа, пливањето во море им носи олеснување на луѓето кои патат од ревматизам, артритис, болки во грбот и мускулите.

Морската вода го поттикнува чистењето на телото

Зошто морската вода е одличен избор за чистење на телото? Бидејќи капењето во морска вода ги стимулира функциите на органите кои ги филтрираат и излачуваат штетните материи од телото, како што се црниот дроб, бубрезите и кожата. Насобраните штетни материи почнуваат да се движат низ лимфата и крвотокот кон површината и го олеснува процесот на излачување. Пливањето во море ја поттикнува промената на материјата и чистењето од штетните состојки не само на кожата и сврзното ткиво, туку и на целиот организам.

Морето лекува кожни проблеми

Морската сол е невообичаено богата со различни состојки. Меѓу осумдесет различни минерали, елементи во трагови, карбонати и сулфати, присутни се и калциум, калиум, бром, натриум, манган, магнезиум, јод, железо, флуор и силициумска киселина.

Поради својот богат состав, морската вода благотворно делува на кожата и помага при бројни кожни проблеми како што се дерматитис, псоријаза и егзема.

Морето поттикнува креативност и чувства

Морето и воопшто водениот елемент отсекогаш биле поврзани со креативност и чувства. Останувањето блиску до вода може да ги стимулира нашите емоции, интуиција, имагинација и креативност.

Има корисен ефект врз здравјето на очите

Сината боја на морето и гледањето во далечината благотворно делуваат на нашите очи. Ако поминувате многу време на компјутер, летните одмори на море ќе ви помогнат да се опуштите.

Ако не можете да одите на море

Можете да планирате одличен одмор дури и дома. Прошетајте во шума, вежбајте, сончајте се, пливајте во река или езеро, избегнувајте стрес, оставете ТВ, мобилен, компјутер и видео игри, извадете ја омилената книга од полицата – прочитајте! Почестете се со сон повеќе од вообичаено, земете морска сол и направете купки со морска сол дома.