По втор пат во три дена и трет натпревар по ред во Лигата на шампионите, Кристијано Роналдо драматично го спаси Манчестер Јунајтед и особено неговиот тренер Оле Гунар Солскјер.

По историскиот срамен дебакл против Ливерпул, 0:5 на домашен терен пред десетина дена, со кој Јунајтед потона дополнително во првенството, само се чекаше првиот кикс за отказ на менаџерот. Се чинеше дека ОГС нема да трае долго бидејќи следеше многу тежок распоред.

Сепак, има спасител во ликот на Кристијано Роналдо. Тој најпрво постигна гол и постави по еден гол за викендот во Тотенхем за шампионскиот триумф од 3-0, што го продолжи животот на Солскјер на клупата за уште три дена.

Во Бергамо се чинеше дека ни Роналдо не може да му помогне, иако израмни на 1:1 во судиското продолжени од првото полувреме. На крајот од натпреварот, Аталанта водеше со 2:1, а веќе му се пишуваа некролози на Солскјер. Сепак, Роналдо го постигна својот и вториот гол на Јунајтед во судиското продолжение на самиот крај на натпреварот за конечни и 2:2 за спас.

Така тој на трет натпревар по ред во Лигата на шампионите драматично го спасува Јунајтед и особено својот тренер. Прво против Виљареал во петтата минута од продолжението погоди за пресврт и победа од 2-1. Потоа против Аталанта во последното коло на Олд Трафорд на девет минути пред крајот погоди за голем пресврт од 0:2 до 3:2.

По натпреварот, Оле Гунар Солскјер вака го пофали својот спасител: „Кристијано за нас е исто како што е Мајкл Џордан за Чикаго Булс“.

Роналдо постигна пет од осумте гола на Јунајтед во групната фаза од Лигата на шампионите. На Џордан на Јунајтед ќе му биде потребен Солскјер во сабота, кога во дербито на Манчестер го пречекува Сити, актуелниот шампион на Англија.