Единствениот непоразен тим во Првата македонска фудбалска лига, Работнички го искористи киксот на Шкедија и со победата над Гостивар се одлепи на челната позиција на табелата.

Работнички минимално го совлада Гостивар во Скопје со 1:0. Шестата победа, во десеттиот меч сезонава, на Рабптнички му ја донесе Мазари со голот постигнат во 15.минута.

Во исто време Шкендија како гостин одигра 0:0 со Тиквеш.

Вардар ја продолжи серијата порази. Црвено-црните против Беса го запишаа четвртиот пораз во низа. Есати погоди за Беса во 10.минута, изедначи Омерагиќ во 73., а четири минути подоцна Фетаи ги постави конечните 2:1.

Актуелниот шампион Струга, во финишот на натпреварт, во последните 10 минути доживеа дебакл во дуелот со Силекс. До 93.минута резултатот беше 1:1, потоа во интервал од осум минути играчите на Силекс постигнаа три гола.